Python Programlama Dili
Bir belgelendirme projesi...

Her Yönüyle Python (2. Baskı)

20 Ağustos 2014

Hatırlarsanız ilk olarak 2010 yılında KODLAB Yayınları'ndan "Herkes için Python" adlı bir kitap çıkarmıştım. Python programlama dilinin 2.6 sürümünü anlattığım bu kitap toplam iki baskı yaptı. Geçen yıl ikinci baskının ardından, KODLAB Yayınları'nın tavsiyesi ve Python programlama dilinin 2.7 sürümünün de çıkmasının etkisiyle kitabı yenilemeye karar verdik. Böylece ortaya "Her Yönüyle Python" adlı bir kitap çıktı.

http://media.istihza.com/images/kitap.png

Bu kitap 2013 yılının Temmuz ayında yayımlanmıştı. Aradan geçen bir yıl içinde bu kitabın da ilk baskısı tükendi ve Ağustos 2014 itibariyle bu kitap ikinci baskısını yaptı.

Dediğim gibi, 'Herkes için Python' adlı kitapta 2.6 sürümünü ele almıştım. 'Her Yönüyle Python'da ise 2.7 sürümünü anlattım.

Python 2.7 sürümünün en önemli özelliklerinden biri, Python'ın 3.x öncesi son sürümü olmasıdır. Python'ın 3.x sürümleri, 2.x sürümlerine göre oldukça radikal değişiklikler içeriyor. İşte 2.7 sürümü, bir bakıma 3.x sürümleri için bir ön hazırlık niteliği taşıyor. Dolayısıyla eski kitapta yalnızca 2.x sürümlerinden söz ederken, yeni kitapta 2.x ile 3.x sürümleri arasındaki geçişe de vurgu yaptım.

Bunun dışında, daha anlaşılır bir metin ortaya çıkarmak için yeni kitapta bazı konuları baştan yazdım. Örneğin yeniden yazdığım 'Dosya İşlemleri' konusu eskiye göre çok daha anlaşılır ve okunaklı bir hale geldi. Bunun haricinde pek çok konuyu tekrar okuyup, bulabildiğim aksaklıkları ve anlatım bozukluklarını gidermeye çalıştım. Ayrıca bazı bölümlere yeni konular da ilave ettim. Örneğin eski kitapta "Sıralı Sözlükler" konusundan hiç bahsetmemiştim. Yeni kitapta bu konuyu "Listeler, Demetler ve Sözlükler" başlığının altına ekledim...

Eklemelerin dışında, bu kitapta çıkarılan bazı bölümler de var. Örneğin pyPDF modülü artık geliştirilmediği için bu modülü anlatan kısmı kitaptan çıkardım.

PyPDF dışında ayrıca kitaptan OpenOfficeOrg (Ooo) ile ilgili olan bölümü de çıkardım. Ben eski kitabı ilk yazdığım sıralarda OpenOfficeOrg adlı ofis programı Sun firması tarafından geliştiriliyordu. Dolayısıyla kitapta anlattığım konu Ooo'nun Sun firması tarafından geliştirilen sürümünü belgelendiriyordu. Ancak bu program birkaç kez el değiştirdi. Bir ara Oracle tarafından alınan Ooo, şu anda Apache Yazılım Vakfı tarafından geliştiriliyor. Ayrıca Ooo'ya alternatif olarak (aynı kod tabanı üzerinde) bir de LibreOffice adlı bir yazılım geliştirilmeye başlandı. Programdaki bu değişikliklerden ötürü, kitaptaki bilgiler güncelliğini yitirdiği için, OpenOfficeOrg ile ilgili bölümü kaldırdım.

Kitaptaki önemli değişikliklerden biri de kitabın kapağı... Eski kitabın kapağında gerçek bir yılan resmi vardı. Aradan geçen zamanda bu resim ile ilgili pek çok şikayet aldım. Gerçek yılan resmine bakamayan, görünce tiksinen, ürperen, gözünü kaçıran epey kişi varmış. Yeni kitapta ise yılanımız bir çizimden ibaret. Bu sayede hassas okurlarımız kitabı artık gönül rahatlığıyla ellerine alıp inceleyebiliyorlar...

Ağustos 2014 tarihli ikinci baskıda ise, ilk baskıda gözümden kaçan yazım ve kod hatalarını düzeltmeye çalıştım.

Elbette, daha önce de olduğu gibi, kitabın içindeki bilgilere (ve hatta daha fazlasına) istihza.com üzerinden ücretsiz olarak da erişebilmeye devam edeceksiniz. Bu kitabı çıkarmamızın amacı kitaptan okumayı sevenlerin isteğine yanıt verebilmek. Eğer kitabı satın alırsanız istihza.com'u maddi olarak desteklemiş olursunuz, ancak tabii ki böyle bir zorunluluk asla söz konusu değil. Kitabı satın almak istemiyor olabilirsiniz, maddi gücünüz kitabı almaya yetmiyor olabilir ya da bambaşka sebepleriniz olabilir. Hiçbirine itirazım yok. Bu durumda istihza.com'daki bilgileri site üzerinden veya PDF (ya da EPUB) biçiminde indirerek ücretsiz olarak takip etmeye devam edebilir, hatta eğer isterseniz burada gördüğünüz belgelerin çıktısını alabilir, tanıdık-tanımadık herkesle gönül rahatlığıyla paylaşabilirsiniz. Her zaman söylediğim gibi, istihza.com projesinin amacı bilgiye erişimi olabildiğince kolaylaştırmaktır. Bu sebeple, en başından beri bu projeyi kısıtlayıcı bir lisans altında değil, Creative Commons gibi özgür bir lisans altında yayımlıyorum.

İmkan olursa bundan daha güzel projelerle karşınıza çıkabilmeyi ümit eder, hepinize iyi çalışmalar dilerim.

EPUB Belgeleri

24 Nisan 2013

istihza.com'u takip edenlerin bildiği gibi, site üzerindeki HTML belgeleri, PDF ve EPUB biçimlerinde de indirilebiliyor.

Nisan ayının başında Anıl Özbek (Maidis), sitedeki EPUB belgelerinin biçim ve içeriğine ilişkin şu tespit ve önerilerde bulunmuştu:

 1. Belli aralıklarda sayfaların üstünde "ana sayfa belgeler çeviriler eskiler depo günlük forum wiki hakkında" gibi yazılar bulunuyor.
 2. Belli aralıklarda sayfaların alt kısmında "Copyright 2007-2013, Fırat Özgül. Son güncelleme: 01/04/2013. Sphinx 1.1.3 ile oluşturulmuştur. Barındırma Sponsoru: sizhost" ifadeleri bulunuyor. Sanırım dönüşüm işlemi kaynak kodlar yerine html üzerinde gerçekleşmiş ve her bölüm başında ve sonunda böyle bir durum oluşmuş.
 3. EPUB dosyasında bir kitap kapağı tanımlanmamış. Bir kapak kitabın dosya yöneticilerinde, e-kitap okuyucu aygıtlarında ve e-kitap yönetim uygulamalarında güzel görünmesini sağlayacaktır.
 4. Kitap ismi/başlığı olarak Python seçilmiş. "Python Kılavuzu Sürüm 3.x" veya "Python 3 Kılavuzu" daha iyi olabilirdi sanki. Örneğin kitabınızın 2.x sürümü için olanını da bulunduran benim gibiler için. Önceki kitabın lafı açılmışken onun için de bir EPUB sürümü güzel olurdu.
 5. Henüz e-kitap okuyucu cihazıma atmadığım için ondaki durumu görmedim ama uzun kod satırları Calibre'nin öntanımlı görüntüleyicisinde sorunlu gibi, kodların tamamını görüntülemek için kaydırma gerekiyor. EPUB: http://i.imgur.com/svCtZKG.png ve kindlegen ile oluşturulmuş MOBI: http://i.imgur.com/BO8wBvk.png bu kod parçalarının da normal metin gibi belirli uzunluktan sonra (yeni bir satır sanılmayacak şekilde) alt satırda görüntülenmesi güzel olurdu imkanı varsa.
 6. Belki metin iki yana yaslı olabilir ama bu tamamen benim kişisel tercihim, önemli bir şey değil.
 7. Bazı bağlantılarda hem bağlantı metni hem de bağlantı adresi görünüyor: http://i.imgur.com/Lmpt6qo.png

Anıl Özbek'in yukarıdaki önerilerini dikkate alarak şu değişiklikleri yaptım:

 1. Sayfaların üst kısmındaki bağlantıları EPUB belgelerinden kaldırdım. Bunlar artık sadece HTML belgelerinde olacak.
 2. Sayfaların alt kısmındaki telif/güncelleme/sponsor bilgilerini EPUB belgelerinden kaldırdım. Bunlar da sadece HTML belgelerinde olacak.
 3. Henüz EPUB için bir kitap kapağı tasarlayamadım. Ama vaktim olduğunda bunu da yapmaya çalışacağım.
 4. Kitap ismi/başlığı olarak 'Python' seçilmişti. Bunu 'Python3 için Türkçe Kılavuz' olarak değiştirdim.
 5. Kitabın 2.x sürümü için henüz EPUB oluşturmadım. Bunu da vaktim olduğunda ayarlayacağım.
 6. Uzun kod satırları artık belirli uzunluktan sonra alt satıra geçiyor. Yalnız bu özelliğin düzgün çalışıp çalışmadığının farklı tarayıcı ve okuyucularda test edilmesi gerekiyor. Bu konuda sizlerden geri dönüş bekliyorum.
 7. Metinleri özellikle iki yana yaslı olarak ayarlamadım. Çünkü okunaklılık üzerine yapılan çalışmalar sola yaslı metinlerin daha kolay anlaşıldığını ve daha hızlı okunduğunu gösteriyor. (Konu hakkında kısa bir özet için şu adresi inceleyebilirsiniz.)
 8. Bazı bağlantılarda hem bağlantı metni hem de bağlantı adresi görünüyordu. Bağlantı adreslerini kaldırdım.

Önerileri için Anıl Özbek'e teşekkür ederim. Sitedeki belgelerle ilgili önerileri olan başkaları da varsa onları da tartışabiliriz.

Sponsor Değişikliği

19 Nisan 2013

Bildiğiniz gibi istihza.com projesi sponsor desteğiyle barındırılan bir site. 13 Ocak 2009 tarihinden 24 Eylül 2010 tarihine kadar Semih Masat'ın sponsorluğunda barındırılan istihza.com, o tarihten bugüne kadar da sırasıyla Ozan Uzer ve Sinan Postacı tarafından barındırıldı.

Semih Masat, Ozan Uzer ve Sinan Postacı sayesinde istihza.com bugüne kadar ayakta kalabildi. Kendilerinden bugüne kadar son derece kaliteli bir sponsorluk hizmeti aldım. Onlara ne kadar teşekkür etsem azdır.

Bugün, yani 19 Nisan 2013 tarihi itibariyle ise yeni bir sponsorumuz var. Bugünden itibaren istihza.com projesi, alastyr.com sponsorluğunda barındırılacak.

Bir özgür belgelendirme projesi olan istihza.com'a değer verip projenin ayakta kalmaya devam etmesini sağladığı için Mehmet Bey'e teşekkür ederim.

Python 2.7.4

11 Nisan 2013

Geçenlerde Python'ın 2.7.4 ve 3.3.1 sürümleri yayımlandı. Ben de deneme amaçlı olarak, sponsorumuzun (sizhost.com) istihza.com için tahsis ettiği VPS üzerinde Python'ı 2.7.4 sürümüne güncelledim. Ancak güncellemenin hemen ardından istihza.com çevrimdışı oldu.

Hata günlüklerinde şöyle bir ibareye rastladım:

Traceback (most recent call last):
 File "/usr/lib/python2.7/site.py", line 563, in <module>
  main()
 File "/usr/lib/python2.7/site.py", line 545, in main
  known_paths = addusersitepackages(known_paths)
 File "/usr/lib/python2.7/site.py", line 272, in addusersitepackages
  user_site = getusersitepackages()
 File "/usr/lib/python2.7/site.py", line 247, in getusersitepackages
  user_base = getuserbase() # this will also set USER_BASE
 File "/usr/lib/python2.7/site.py", line 237, in getuserbase
  USER_BASE = get_config_var('userbase')
 File "/usr/lib/python2.7/sysconfig.py", line 578, in get_config_var
  return get_config_vars().get(name)
 File "/usr/lib/python2.7/sysconfig.py", line 505, in get_config_vars
  import re
 File "/usr/lib/python2.7/re.py", line 105, in <module>
  import sre_compile
 File "/usr/lib/python2.7/sre_compile.py", line 14, in <module>
  import sre_parse
 File "/usr/lib/python2.7/sre_parse.py", line 17, in <module>
  from sre_constants import *
 File "/usr/lib/python2.7/sre_constants.py", line 18, in <module>
  from _sre import MAXREPEAT
ImportError: cannot import name MAXREPEAT

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/ubuntu-release-upgrader/+bug/1165281 adresindeki bilgiye göre bu hatanın bir çözümü var. Ancak ben hatayı düzeltmeye çalışmak yerine Python 2.7.3'ü tekrar derleyip eski sürüme geri dönmeyi tercih ettim.

Bu arada, Python 2.7.3'e geri dönerken temiz bir derleme yapmak gerektiğini, eski inşa dosyalarını silmek gerektiğini hatırlatayım.

Peki sizden bu hatayla karşılaşan oldu mu? Eğer olduysa siz ne yaptınız?

Yenilikler

20 Mart 2013

istihza.com üzerindeki Python3 belgelerini vakit buldukça güncellemeye devam ediyorum. Bildiğiniz gibi bu belgeleri çevrimiçi HTML dosyalarından veya bilgisayarınıza indirebileceğiniz PDF dosyasından okuyabiliyorsunuz. Bugünden itibaren dilerseniz bu belgeleri bilgisayarınıza EPUB biçiminde de indirebilirsiniz.

http://media.istihza.com/images/ekip.jpg

istihza.com ekibi yorgun ama gururlu...

EPUB biçimli dosyaları EPUBReader benzeri Firefox eklentileri yardımıyla doğrudan tarayıcı üzerinden veya Calibre gibi yazılımlarla yerel olarak bilgisayarınızdan okuyabilirsiniz. Calibre adlı yazılımın Windows ve GNU/Linux sürümlerini http://calibre-ebook.com/download adresinden indirebilirsiniz. Ayrıca bu yazılım, kullandığınız dağıtımın depolarında da bulunuyor olabilir. Örneğin Ubuntu'da şu komutla bu yazılımı kurabilirsiniz:

sudo apt-get install calibre

İndirilebilir biçimler arasına EPUB'ın da eklenmesinin dışında sitede bir yenilik daha var. O da siteye herhangi bir şekilde katkıda bulunanların bir tablo halinde listelenmesi... Artık Python3 belgelerine kimlerin ne şekilde katkıda bulunduğunu Katkıda Bulunanlar adlı sayfadan takip edebilirsiniz.

Bu arada, http://www.istihza.com/forum/viewtopic.php?f=40&t=1301 adresinde bahsettiğim konuda yardım beklemeye devam ediyorum. Python3 belgelerini takip edenler bununla ilgilenirse çok memnun olurum.

Yeni istihza.com

3 Kasım 2012

istihza.com'daki belgeleri takip edenlere daha kullanışlı bir arayüz sunabilmek için bir taslak çalışması yapıyorum. Amacım istihza.com'daki belgelerin daha kolay bir şekilde izlenebilmesini sağlamak. Bunun için docs.python.org adresindeki resmi belgelerden de ilham alıyorum.

Ayrıca belgeleri de artık başlıbaşına bir alt alan adı haline getiriyorum. Yakında belgeler, kendilerine ait bir alt alan adına taşınacak.

Çalışma taslağını http://belgeler.istihza.com/py3/ adresinde inceleyebilirsiniz.

Bu arada, elbette tasarıma ilişkin yorumlarınızı almaktan da memnuniyet duyarım.

Not

Siteyi tasarlarken görünüm testlerini Firefox, Chrome, Chromium, Yandex Tarayıcısı ve Opera'nın son sürümleri ile Internet Explorer'ın 8.0 sürümü üzerinde yaptım. Siteyi IE8'den düşük bir sürümle görüntülemeye çalışanlar (şimdilik) http://www.istihza.com/ie/ adresine yönlendiriliyor.

Not

Site kodlarının standartlara uygun olmasına özen gösteriyorum.

Python3.3 Derlemesinde bir Hata

21 Ekim 2012

Geçen gün bir bilgisayarda Python'ın 3.3 sürümünü derlerken make komutu şu hatayı verip derleme işlemini sona erdirdi:

Undefined reference to `_PyFaulthandler_Init'

Bu durum Python3.3 ile birlikte standart modüller arasına eklenen faulthandler adlı bir modülden kaynaklanıyor.

Eğer siz de derleme esnasında buna benzer bir hata alırsanız, configure betiğinin bulunduğu dizin altında şu komutu verin:

cp Modules/Setup.dist Modules/Setup

Bu işlemin ardından tekrar make komutunu verip yolunuza devam edebilirsiniz.

Not

Python3.3 ile birlikte gelen faulthandler modülü hakkında bilgi edinmek için http://docs.python.org/dev/library/faulthandler.html adresini ziyaret edebilirsiniz.

Python 3.3 Yenilikleri

24 Eylül 2012

Python'ın resmi sitesindeki takvime göre Python'ın 3.3 sürümü 29 Eylül 2012 tarihinde yayımlanacak. Bu sürümün sürüm adayı geçenlerde yayımlandı. Eğer bu sürüm adayını denemek isterseniz http://www.python.org/getit/releases/ adresinden indirebilirsiniz.

Python'ın bu yeni 3.3 sürümü çok önemli bazı değişiklikler getiriyor. İşte ben bu yazıda bu değişikliklerin bazılarına değinmeye çalışacağım.

YOL'a Otomatik Eklenme

Bildiğiniz gibi, Python programlama dilini Microsoft Windows işletim sistemine kurduktan sonra python (veya python3) komutuyla etkileşimli kabuğu başlatabilmek için öncelikle Python'ı YOL'a (PATH) eklememiz gerekiyor. Ancak Python'ın 3.3 sürümünden itibaren Python kurulum sırasında bu işlemi artık kendisi de yapabiliyor.

Python 3.3'ün kurulum betiğini indirdikten sonra, kurulum esnasında şöyle bir ekranla karşılacaksınız:

http://www.istihza.com/images/python3_path.png

Gördüğünüz gibi, artık listede Add python.exe to path (python.exe'yi yola ekle) diye bir seçenek de var. Bu seçeneğin yanındaki küçük siyah oka tıklayarak, açılan menüden Entire feature will be installed on local hard drive girdisini seçiyoruz. Bundan sonra kuruluma normal bir şekilde devam edebiliriz.

Python3'ü bu şekilde kurduktan sonra, cmd komutu ile ulaştığınız MS-DOS komut satırında python komutunu verdiğinizde Python3 çalışmaya başlayacaktır. Böylece herhangi bir ilave işlem yapmadan Python3 programlarınızı rahatlıkla çalıştırabilirsiniz.

Farklı Sürümleri Bir Arada Kullanma

Dediğimiz gibi, Python'ın 3.3 sürümünden itibaren Python'ı otomatik olarak YOL'a ekleme imkanına sahibiz. Ancak burada şöyle bir sorun var.

Bildiğiniz gibi, Windows işletim sistemlerinde hangi Python sürümünü kurarsanız kurun, Python'ı çalıştırmanızı sağlayan dosyanın adı python.exe olacaktır. Eğer sisteminizde birden fazla Python sürümü varsa python komutu YOL'a ekli ilk Python sürümünü çalıştırır. Kurulum sırasında Python'ı otomatik olarak YOL'a eklediğinizde Python, 'C:Python33;' satırını YOL dizinlerinin en başına yerleştirir. Yani şöyle bir şey yapar:

C:\Python33;C:\WINDOWS\system32;C:\WINDOWS;

Eğer Python 3.3'ü kurmadan önce python komutu sizin sisteminizde farklı bir Python sürümünü başlatıyorsa, kurulumdan sonra o sürüm değil, yeni kurduğunuz bu Python 3.3 sürümü çalışmaya başlayacaktır.

istihza.com'da anlattığımız gibi, çeşitli .bat dosyaları aracılığıyla sisteminizi farklı Python sürümlerini çalıştırabilecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Ama Python 3.3 sürümünden itibaren .bat dosyalarıyla uğraşmanıza da gerek kalmıyor. Bu sürümden itibaren Python Windows kullanıcıları için özel bir başlatma betiği ile birlikte geliyor. Bu betiğin adı py.

Bu betiği şu komutla çalıştırıyoruz:

py

Bu komutu verdiğinizde (teorik olarak) sisteminize en son kurduğunuz Python sürümü çalışmaya başlayacaktır. Ancak bu her zaman böyle olmayabilir. Ya da aldığınız çıktı beklediğiniz gibi olmayabilir. O yüzden bu komutu verdiğinizde hangi sürümün başladığına dikkat edin.

Eğer sisteminizde birden fazla Python sürümü kurulu ise, bu betik yardımıyla istediğiniz sürümü başlatabilirsiniz. Mesela sisteminizde hem Python'ın 2.x sürümlerinden biri, hem de Python'ın 3.x sürümlerinden biri kurulu ise, şu komut yardımıyla Python 2.x'i başlatabilirsiniz:

py -2

Python 3.x'i başlatmak için ise şu komutu veriyoruz:

py -3

Eğer sisteminizde birden fazla Python2 veya birden fazla Python3 sürümü kurulu ise, ana ve alt sürüm numaralarını belirterek istediğiniz sürüme ulaşabilirsiniz:

py -2.6
py -2.7
py -3.2
py -3.3

Gördüğünüz gibi, Python 3.3'ten itibaren Python programlarını başlatabilmek için hem python hem de py komutunu kullanabiliyoruz. py komutu farklı sürümleri çalıştırabilme yeteneğine de sahip olduğu için python yerine py komutunu tercih edebilirsiniz.

Shebang Satırı

GNU/Linux dağıtımlarında, yazdığımız bir Python programını hangi sürümle çalıştırmak istediğimizi belirtmek için 'shebang' denen satırlardan yararlanıyoruz:

#!/usr/bin/env python3

Veya:

#!/usr/bin/env python

Bu satır yalnızca GNU/Linux dağıtımlarında anlam taşıyor, Windows sistemlerinde ise hiçbir şey ifade etmiyordu. Ama artık durum farklı. Buna benzer satırları artık Windows işletim sistemlerinde de kullanabileceğiz. Mesela şöyle bir betik yazmış olalım:

#!/usr/bin/env python3

print("Merhaba Zalim Dünya!")

Şimdi bu programı şu şekilde komut satırından çalıştıralım:

py deneme.py

Gördüğünüz gibi, programımız düzgün bir şekilde çalışıp doğru çıktıyı verdi. Yukarıdaki komut şunlarla eşdeğerdir:

python3 deneme.py

veya:

py -3 deneme.py

Bunu sağlayan şey ise betiğin en başındaki #!/usr/bin/env python3 satırı. Windows sistemlerinde Python bu satırın python3 kısmını dikkate alarak, betiği Python'ın 3.x sürümlerinden biri ile çalıştırmak istediğinizi anlıyor.

Şimdi ilk satırı şöyle değiştirelim:

#!/usr/bin/env python

Programımızı şu komutla tekrar çalıştıralım:

py deneme.py

Bu defa şöyle bir hata mesajı alacaksınız:

 File "deneme.py", line 3
SyntaxError: Non-ASCII character '\xc3' in file deneme.py on line 3, but no
encoding declared; see http://www.python.org/peps/pep-0263.html for details

Çünkü py komutu, ilk satırdaki python ifadesi nedeniyle kodlarımızı Python'ın 2.x sürümlerinden biri ile çalıştırmaya çalıştı. Programımız içindeki Türkçe karakterlerden ötürü de hata verdi.

Bu komutların hangi Python sürümünü çalıştırdığını daha net bir şekilde görebilmek için şöyle bir test betiği de yazabilirsiniz:

#!/usr/bin/env python3

import sys
print(sys.version_info[0:3])

İlk satırdaki python3 ifadesinin etkisiyle bu program py deneme.py komutuna şuna benzer bir cevap verir:

(2, 7, 3)

Gördüğünüz gibi, programı çalıştıran Python sürümü 2.x. Bir de şuna bakalım:

#!/usr/bin/env python

import sys
print(sys.version_info[0:3])

İlk satırdaki python ifadesinin etkisiyle bu program ise py deneme.py komutuna şu cevabı verir:

(3, 3, 0)

Bu defa da programımız Python'ın 3.x sürümlerinden biri ile çalıştı.

Python'ın 3.3 sürümü ile birlikte gelen bu değişiklikler Windows kullanıcılarının hayatını mutlaka kolaylaştıracaktır. Ancak tabii ki Python 3.3 ile gelen yenilikler bunlarla sınırlı değil. Ben burada yalnızca Windows'u ilgilendiren birkaç yenilikten söz ettim. Python 3.3'ten bahsetmeye sonraki yazılarda devam edeceğim.