Python Programlama Dili
Bir belgelendirme projesi...

Harman

24 Mart 2009

Geçenlerde, çalıştığım işyerindeki bir arkadaşım, başlarında bir "pdf belası" olduğunu anlattı bana... Bu arkadaşımın çalıştığı bölümde PDF belgeleriyle epey haşır neşir olunuyor... Bu bölümdeki arkadaşların yüzlerce sayfalık kaşeli ve imzalı belgeyi pdf haline getirmesi gerekiyor. Üstelik bu belgelerin mümkün olduğunca "tek belge" halinde pdf'lenmesi isteniyor... Ama o yüzlerce sayfayı tarayıcıdan geçirip pdf haline getirirken, çoğunlukla işin tam ortasında bir aksilik oluyor, makine arıza veriyor ve ister istemez pdf belgesi bölünüyor... İşte arkadaşım gelip bana bu sıkıntısını anlatınca, "Ne diye bu kadar uğraşıyorsunuz. Siz pdf belgelerini kafanıza göre tarayın, sonradan bunları birleştiririz," dedim ona... Böylece kolları sıvadık.

Python'da temel pdf işlemlerini yapmamızı sağlayan pyPdf adlı bir kütüphane bulunur. Ben böyle bir kütüphane olduğunu uzun zamandır biliyordum, ama o güne kadar bu kütüphaneyi kullanmam gerekmemişti. Bu proje sayesinde, adını duyduğum, nasıl kullanılacağını çat pat bildiğim pyPdf kütüphanesini daha yakından tanıma imkanım oldu. Üstelik pyPdf sayesinde arkadaşıma yardım etmiş olmanın yanısıra, işyerindeki bir soruna düşük maliyetli (aslında sıfır maliyetli!) bir çözüm de bulmuş olduk... Projenin sonunda hoş bir Python programı çıktı ortaya. Adını da, yaptığı işten esinlenerek "HARMAN" koydum. HARMAN, bir süredir işyerinde kullanılıyor. Ben özgür bir yazılım olan HARMAN'ı sizlerle de paylaşmak istedim. Programla ilgili bilgiye, indirme adresine ve kullanma kılavuzuna http://www.istihza.com/harman/icindekiler_harman.html adresinden erişebilirsiniz.

Programın işinize yaraması dileğiyle...

HARMAN'da bulacağınız hataları kistihza [at] yahoo [nokta] com adresine bildirebilirsiniz.

YORUMLAR

Gerçekten güzel bir program benzer bir problemi bende 600 civarı resim dosyasını pdf ye dönüştürmeye uğraşırken yaşadım.Adobe acrobat dışında kitlenmeden bu işi yapabilen bir program bulamadım. Sayenizde python öğrenmeye başladım umarım bende kendi sorunuma çare bulabilecek derecede öğrenebilirim iyi çalışmalar dilerim.

25 Mart 2009

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Programı beğendiğinize sevindim... :)

İyi çalışmalar, istihza

25 Mart 2009

Gerçekten çok güzel ve kullanışlı bir yazılım olmuş. Ellerinize sağlık.

26 Mart 2009

Programı denediğiniz ve beğendiğiniz için teşekkür ederim.

İyi çalışmalar, istihza

26 Mart 2009

Pdf uzantılı dosyaların gerekli yerlerini birleştirmek için birebir. Ellerinize sağlık. Kodlarıda incelemek gerek, yeni başlayanlara güzel bir kaynak. Program içindeki açıklamalar da çok hoş olmuş.

27 Mart 2009

Aslında bu program için daha başka planlarım da var. Programı bugün ya da yarın .deb ve .exe formatlarında paketleyeceğim. Zaten kodların yazılış şekline dikkat ederseniz, programın paketten mi yoksa kaynaktan mı çalıştırıldığını denetliyorum. Aslında bu dizin kontrolleri kısmı henüz işlevli değil. Programı paketledikten sonra dizin kontrollerini yaptığım kısmı tamamen değiştireceğim. Şimdilik yeri belli olsun diye oraya birkaç kod yazdım. Ama tabii ki program paketlendikten sonra orada bazı değişiklikler yapmak gerekecek...

27 Mart 2009

[...] gün http://www.istihza.com/blog/?p=89 adresinde HARMAN adlı programın 0.1 sürümünü duyurmuştum. Bugün HARMAN, 0.2 sürümüne [...]

27 Mart 2009
sedataym

Programı gördüğüm gibi denedim ve kodlarını inceledim. Gerçekten çok güzel bir iş çıkarmışsınız istihza hocam. Ayrıca istihza.com'un bizim gibi acemi pythoncular için en güzel türkçe kaynak olduğunu düşünüyorum. Bu tarz örneklerin artmasını ve yeni yeni Django'ya merak salmış biri olarak istihza.com içinde birde Django bölümü açmanızı dilerim. Emekleriniz için teşekkür eder saygılar sunarım :)

31 Mart 2009

Sedataym, seni burada gördüğüme çok sevindim... :) Övgün için teşekkür ederim. Bu arada, Tmsn projeni de gördüm. V-edit gibi bir projenin ardından yine harika bir fikir yakalamışsın. Seni tebrik ederim... :)

31 Mart 2009

Eline sağlık :)

31 Mart 2009

Sağol... :) Bu arada havalar ısınıyor. Bir ara görüşelim senle... :)

31 Mart 2009

Beraber yürüdük biz bu yollarda Beraber ıslandık yağan yağmurda :)

Vize haftası bi çıksın hele, o zaman görüşelim :)

3 Nisan 2009

güzel çalışmalarınıza yenisini eklemişsiniz. taradığım belgeleri birleştirmede çok işime yarayacak. teşekkürler.

3 Nisan 2009

Ben de size teşekkür ederim programı denediğiniz için.

İyi çalışmalar,

3 Nisan 2009

Keşke PyGTK ya da PyQT ile yazılmış olsa... Denemem için tcl ve saz arkadaşlarını derlemem gerekiyor bu haliyle... :)

6 Nisan 2009

Bence tcl ve tayfasını derlemelisin. Bir kere derlersin bin kere işine yarar... Hem Tkinter'le daha çok işimiz var... :) Bu arada Python3 ile uyumlu tek arayüz takımı Tkinter galiba...

6 Nisan 2009
sedataym

<blockquote cite="#commentbody-203"> <strong><a href="#comment-203" rel="nofollow">purak</a> :</strong> Keşke PyGTK ya da PyQT ile yazılmış olsa… Denemem için tcl ve saz arkadaşlarını derlemem gerekiyor bu haliyle… </blockquote> burak mazoşistliğin son demindesin sanırım :D Ne kullanıyon böyle...

6 Nisan 2009

@sedataym Gentoo abi ne olacak? :)

6 Nisan 2009
elif

programı bende indirdim vede denedim gerçekten mükemmel birşey olmuş diyebilirim yaptığı işlem çok iyi bu program ile sizin dökümanları birleştirip tek pdf formatında çalışabiliriz :) teşekkürler böyle bir program yaptığınız için. ama ben bunun açık kaynak kodlarına windows üzerinden bakamadım Notepad++ kullandım Python dilini seçtim ama doğru şekilde kodları göremedim.

10 Kasım 2009

@elif, programın kaynak kodlarını görmek için http://www.istihza.com/harman/harman-0.5/anakaynak/harman-0.5.zip adresindeki sıkıştırılmış dosyayı indirebilirsiniz. Bu dosyanın içinde HARMAN'ın bütün kodlarını göreceksiniz...

10 Kasım 2009
Tolga Gülen

Gecenin bir yarısı PDF dokümanlarını nasıl birleştireyim diye düşünürken bu sayfa ve yazılım ilaç gibi çıktı karşıma ve belki de tüm gün uğraşacağım dokümanları birleştirme angaryasından kurtardı beni :)

Ben de Ubuntu kullanıcısıyım aslında ama bu yazılımı bu gece Windows 7'de kullandım. Yapanlara, webe ekleyenlere ve yol gösterenlere çok teşekkür ederim :)

Saygılarımla...

TG

17 Mayıs 2010

@Tolga Gülen, programın işinize yaradığını duyduğuma memnun oldum. İyi çalışmalar.

17 Mayıs 2010
Alparslan

selamün aleyküm kusura bakmayın biliyorum buraya alakasız oalcak ama pythonu öğrenmek zorundayım :) ünide bilgisayar müh. hazırlığı bitiridim ve gelecek yıl bize hocamız ve ben şimdi öğrenmek istiyorum dosyaları ve progrmaı indirdim. kodları programın nasıl çalıştığı konusunu felan anladım ama program yazmaıyorum küçükte bile olsa yazamıyorum yardımcı olursanız sevinirim

8 Temmuz 2010
Kaan KARAOĞLU

Gerçekten çok başarılı bir program. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim

Saygılarımla

29 Temmuz 2010
Hadi

Çok güzel ve kullanışlı bir program yapmışsınız. Ellerinize sağlık. Pardus 2009'da etkin bir şekilde kullanıyordum. Ancak Pardus 2011'e geçince kullanamaz olduk. Acaba 2011'e uygun .pisi paketini bizlerle paylaşmanız mümkün müdür?

15 Mart 2011

Merhaba,

Harman'ın pisi paketini pardus-linux.org sitesinden baDibere adlı kullanıcı hazırlamıştı. Ben Pardus kullanmadığım için Harman'ı pisi'lemem mümkün değil. Ama eğer baDibere'yle görüşürseniz size yardımcı olacaktır.

15 Mart 2011
serat

Daha önce bu programı kullanmıştım, çok hafif, hızlı ve faydalı bir yazılım olmuş. Elinize sağlık

21 Temmuz 2012
Havva

Merhaba, öncelikle teşekkür edeyim; yararlı çalışmalarınız ve bu çalışmalarınızı hiçbir beklentiniz olmaksızın paylaşarak insanların kullanımına sunnduğunuz için. Harman programını bir kaç yıl önce tesadüfen keşfetmiştim ve çok işime yaramıştı. Programı ilk indirdiğimde hiçbir sıkıntı yaşamadan kurup kullanmıştım, daha sonra bilgisayarıma format atmak zorunda kaldım ve program da silindi. Şimdi programa yeniden ihtiyaç duydum ve elimdeki setuptan kurmak istedim ancak; " The setup file are corrupted. Please obtain a new copy of the program." uyarısı verdi ve kurulum gerçekleşmedi. Ben de programın yeni bir kopyasını sitenizden indirmek istedim ama maalesef programa erişemedim. Sanırım programı siteden kaldırmışsınız. Eğer mümkünse programın çalışan bir kopyasını temin etmeme yardımcı olmanızı rica ediyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

21 Ocak 2013

@Havva, programı http://indir.istihza.com/programlar/harman/Harman_setup.exe adresinden indirebilirsiniz.

22 Ocak 2013
Yorum sistemi: Disqus